poniedziałek, 20 maj 2024

Firma Ricoh wprowadza na rynek nową lustrzankę marki Pentax K-S1. Niewielki i lekki aparat wyposażony jest w  20 megapikselową matryce pozbawioną filtra antyaliasingowego. Na uchwycie umieszczono rząd diod, które mają pełnić rolę informacyjną o trybach pracy aparatu. Podświetlane są też włącznik aparatu i przycisk OK obok wyświetlacza.  Pentax K-S1 został zaprojektowany dla osób, które często wykonują zdjęcia za pomocą smartfonów, ale nie są zadowolone z efektów, jakie dostarcza mała matryca w telefonie.


Pentax K-S1 1

Pentax K-S1 2

Pentax K-S1 3

Pentax K-S1 7

Pentax K-S1 4


Na tle innych lustrzanek K-S1 wyróżnia grip, na którym znalazły się diody. Pełnią one nie tylko dekoracyjną rolę. Odpowiadają przede wszystkim za przekazywanie informacji na temat aktualnego trybu pracy aparatu. Przykładowo - zielone światło oznacza wykonywanie zwykłych zdjęć, a czerwone - nagrywanie wideo. Gdy uruchomiona jest funkcja detekcji twarzy w czasie fotografowania, odpowiednia ilość diod pokazuje ile twarzy wykrył aparat. Warto dodać, że samo body K-S1 jest niewielkie i lekkie. Razem z baterią i kartą SD aparat waży niespełna 600 g.
W środku Pentaxa K-S1 znalazła się matryca CMOS o rozdzielczości 20 megapikseli, umożliwiająca fotografowanie z maksymalną czułością ISO 51200. Sensor pozbawiony jest filtra antyaliasingowego, ale pojawiła się przy nim znana z modelu K-3 funkcja symulująca działanie filtra poprzez mikro drgania matrycy. Oprócz tego, podobnie jak w innych Pentaxach, także tutaj mamy do czynienia ze stabilizacją obrazu działającą w korpusie aparatu.

Pentax K-S1 5

Optyczny wizjer oferuje 100 proc. pokrycie kadru, a 3-calowy ekran LCD zapewnia rozdzielczość na poziomie 921.000 punktów. Migawka aparatu może pracować z maksymalną prędkością 1/6000 s., tryb seryjny oferuje 5.4 zdjęć na sekundę. W Pentaxie K-S1 znalazł się także 11-punktowy moduł autofocusa SAFOX IXi+ AF, w którym dziewięć punktów jest krzyżowych.
K-S1 umożliwia również nagrywanie filmów w standardzie Full HD (30/25/24 kl./s.). Za nagrywanie dźwięku odpowiedzialny jest mikrofon stereo. Aparatem można także sterować za pomocą urządzeń mobilnych dzięki zastosowaniu opcjonalnej karty FluCard.
Firma Ricoh zapowiada, że Pentax K-S1 dostępny będzie w 12 wariantach kolorystycznych. Zestaw z obiektywem 18-55 mm został wyceniony na 799 dolarów.

Pentax K-S1 6