sobota, 18 maj 2024

Fkonstrukcją wykonaną w takiej samej technologii jak czujniki w A7R i A6000, obsługiwaną przez ten sam procesor BIONZ X co najnowsze bezlusterkowce Sony. Unowocześniona wersja lustrzanki A77 oferuje podobną rozdzielczość matrycy równą 24,3 Mp, ale o szerszym zakresie czułości, od ISO 100 do 25600. Dzięki szybkiemu procesorowi A77 II może wykonywać zdjęcia w trybie seryjnym z szybkością aż 12 kl./s. irma Sony zaprezentowała nową lustrzankę Alpha SLT z matrycą APS-C. Przetwornik jest nową Zmianą w stosunku do poprzedniej wersji jest rozbudowany system autofokusa oparty na aż 79 punktach AF. Jedną z  oferowanych funkcji jest rozszerzony tryb punktowy z wyborem czujnika (Expanded Flexible Spot), który w razie utraty ostrości przez wybrany punkt AF, automatycznie uaktywnienia osiem sąsiednich pól. W trybie śledzenia ostrości (Lock-on AF) użytkownik ma do dyspozycji cztery ustawienia strefy AF: szerokie, strefowe, punktowe z wyborem czujnika oraz rozszerzane punktowe z wyborem czujnika. Po nastawieniu ostrości na obiekt jest ona automatycznie utrzymywana przez cały czas, gdy użytkownik wciska do połowy spust migawki. Aparat samoczynnie reaguje wówczas na przemieszczenie obiektu lub zmianę kompozycji ujęcia i automatycznie wybiera optymalne pole AF. Tryb śledzenia ostrości automatycznie włącza się także wtedy, gdy duża szybkość ruchu obiektu uniemożliwia efektywne nastawianie ostrości w rozszerzanym trybie punktowym. Aparat pozwala też na wybór 5 ustawień czasu śledzenia obiektu podczas fotografowania w trybie AF-C.

Aparat wyposażono w elektroniczny wizjer XGA OLED Tru-Finder o rozdzielczości 2,36 Mp oraz odchylany wyświetlacz LCD o przekątnej 3 cale. Do dyspozycji jest także Wi-Fi i NFC. Według producenta jedno dotknięcie wystarcza też do uruchomienia funkcji Smart Remote Control, umożliwiającej użycie telefonu komórkowego do zdalnego wyzwalania migawki.

Nowa lustrzanka Sony umożliwia także nagrywanie filmów Full HD 50p i 25p w formacie AVCHD 2.0, a technologia przepuszczalnego, nieruchomego lustra zapewnia ciągłość działania automatyki ostrości opartej na detekcji fazy.

Obudowa korpusu A77 II jest wykonana z lekkiego i wytrzymałego stopu magnezu. Najważniejsze przyciski i elementy sterujące zaopatrzono w uszczelnienia, które chronią wnętrze urządzenia przed pyłem i wilgocią.

1

4

5

 

7

6

Zawsze idealna ostrość obrazu: nowy korpus α77 II z rekordowym, 79-polowym systemem AF
Nowy aparat z mocowaniem typu A i najwyższą na świecie liczbą pól AF z detekcją fazy[1]: 79 pól[2] i 15 czujników krzyżowych
Technologia przepuszczalnego lustra (Translucent Mirror): wyjątkowo szybkie działanie inteligentnego systemu śledzenia ostrości i możliwość wykonania w tempie do 12 kl./s serii 60 zdjęć w pełnej rozdzielczości[3]
24,3-megapikselowy[4] przetwornik obrazu Exmor™ CMOS o szerokim zakresie czułości ISO: od 100 do 25 600
Wizjer XGA OLED Tru-Finder™ i regulowany w 3 punktach uchylny wyświetlacz LCD
Mocna obudowa magnezowa z uszczelnieniem chroniącym przed wilgocią i pyłem
Procesor BIONZ X™ zapewniający profesjonalny standard fotografii i filmów Full HD 50p
Technologie NFC i Wi-Fi: udostępnianie obrazu jednym dotknięciem i zdalne sterowanie z urządzeń mobilnych
________________________________________________________
[1] Według stanu w dniu publikacji. Badanie Sony, wśród aparatów cyfrowych z dedykowanymi czujnikami AF opartymi na detekcji fazy AF.
[2] Liczba wykorzystywanych pól AF zależy od obiektywu i trybu fotografowania.
[3] Jakość obrazu „FINE”, rozmiar „L”.
[4] Rozdzielczość efektywna, w przybliżeniu

Fotografowanie ptaków podrywających się do lotu albo niespodziewanych, szybkich akcji w sporcie stanowiło niegdyś prawdziwe wyzwanie. Dziś nowy aparat α77 II błyskawicznie nastawia ostrość na ruchome obiekty i utrwala je na ostrych obrazach.
Przeznaczony dla zaawansowanych fotoamatorów model α77 II jest następcą popularnych i cenionych aparatów α77 oraz α700. Konstruktorzy tego wytrzymałego, odpornego na warunki pogodowe korpusu wprowadzili w nim szereg udoskonaleń.
W porównaniu z modelem α77 poprawiła się jakość obrazu — między innymi dzięki o 20% większej czułości, która ułatwia rejestrację szczegółowych, nieskazitelnych obrazów przy słabym oświetleniu. Na podkreślenie zasługuje także większa wydajność podczas zdjęć seryjnych oraz rozwiązania pomagające w nagrywaniu filmów o profesjonalnej jakości.
Prawdziwie przełomowym rozwiązaniem w korpusie α77 II jest jednak zaawansowany system AF oparty na detekcji fazy. Przewyższa on systemy automatyki ostrości wielu profesjonalnych aparatów, a w porównaniu z modelem α77 zapewnia pokrycie czujnikami dwukrotnie większego fragmentu kadru.

Oparty na detekcji fazy 79-polowy system AF nowej generacji

Całkowitą nowością w aparacie α77 II jest 79-polowy system AF z 15 polami krzyżowymi w najczęściej wykorzystywanej, środkowej części czujnika. Skutecznie zwiększa on dokładność nastawiania ostrości — między innymi na obiekty z poziomymi paskami, które dla wielu systemów AF stanowią przeszkodę nie do pokonania.

Poziome, centralnie umieszczone pole F2,8 gwarantuje maksymalną dokładność nastawiania ostrości przy fotografowaniu obiektywami o dużej jasności, do F2,8 włącznie. Automatyka ostrości doskonale sprawuje się także przy słabym oświetleniu — nawet przy -2 EV (ISO100), a więc w warunkach, w których rozpoznawanie szczegółów staje się trudne dla oka ludzkiego.

Za analizę obszernego zestawu danych pomiarowych z 79 pól ostrości odpowiada nowy algorytm AF, zoptymalizowany podczas intensywnych testów praktycznych. Poza danymi z czujnika AF wykorzystuje on również informacje o położeniu fotografowanych obiektów i na tej podstawie przewiduje ich ruchy. Dokładność nastawiania ostrości można zwiększyć, włączając funkcję śledzenia ostrości (Lock-on AF), która identyfikuje obiekty na podstawie ich koloru i położenia w kadrze.

Podczas komponowania ujęcia w wizjerze lub w trybie podglądu na żywo na ekranie LCD unikatowa technologia przepuszczalnego lustra umożliwia utrzymywanie idealnej ostrości zarówno przy fotografowaniu, jak i nagrywaniu filmów. Nowy, zaawansowany system jest mniej wrażliwy na pojawienie się w kadrze przypadkowych obiektów, na przykład balonu unoszącego się nad boiskiem. Jego działania nie zakłóca też słabe oświetlenie: ostre ujęcia ruchomych obiektów uzyskuje się nawet w księżycową noc.

Dla pełnego wykorzystania potencjału nowego, 79-polowego systemu AF aparat został wyposażony w szereg zaawansowanych rozwiązań. Jednym z nich jest rozszerzany tryb punktowy z wyborem czujnika (Expanded Flexible Spot). Ułatwia on utrzymanie ostrości nawet w razie jej utraty przez aktualnie wybrane pole AF: w takim przypadku następuje bowiem automatyczne uaktywnienie ośmiu sąsiednich pól AF. W połączeniu z trybem ciągłym AF-C pozwala to na radykalne usprawnienie nastawiania ostrości na ruchome obiekty.

W trybie śledzenia ostrości (Lock-on AF) użytkownik ma do dyspozycji cztery ustawienia strefy AF: szerokie, strefowe, punktowe z wyborem czujnika oraz rozszerzane punktowe z wyborem czujnika. Po nastawieniu ostrości na obiekt jest ona automatycznie utrzymywana przez cały czas, gdy użytkownik wciska do połowy spust migawki. Aparat samoczynnie reaguje wówczas na przemieszczenie obiektu lub zmianę kompozycji ujęcia i automatycznie wybiera optymalne pole AF. Tryb śledzenia ostrości automatycznie włącza się także wtedy, gdy duża szybkość ruchu obiektu uniemożliwia efektywne nastawianie ostrości w rozszerzanym trybie punktowym.

Dla zapewnienia jeszcze dokładniejszej kontroli nad działaniem systemu AF aparat pozwala na wybór 5 ustawień czasu śledzenia obiektu podczas fotografowania w trybie AF-C. W przypadku obiektów poruszających się w przewidywalny sposób można wybrać mniejszą wartość, eliminując ryzyko przypadkowego przestawienia ostrości na inny obiekt, który niespodziewanie pojawi się w kadrze. Zwiększenie wartości przyspiesza reakcje systemu AF i ułatwia szybkie fotografowanie wielu obiektów znajdujących się w różnych odległościach — na przykład dzikich zwierząt. Czas śledzenia ostrości można także wybierać przy nagrywaniu filmu Full HD, a do wyboru są wówczas trzy ustawienia: długi, średni i krótki.

Funkcja Eye AF w nowym modelu precyzyjnie wykrywa w kadrze oczy fotografowanej osoby i automatycznie nastawia na nie ostrość. Nowością jest możliwość ograniczenia działania systemu AF do wybranego zakresu odległości oraz pięć ustawień czasu śledzenia ostrości, pozwalających na dobór optymalnej wartości do charakteru ruchu. Na uwagę zasługuje też tryb Zrównoważony nacisk (Balanced Emphasis), który zapewnia idealną równowagę między oczekiwaniem na dokładne nastawienie ostrości a szybkością wyzwolenia migawki. Użytkownik może więc wybrać ustawienie najlepiej dostosowane do warunków fotografowania i planowanego rezultatu.

Możliwość wykonania serii 60 zdjęć w pełnej rozdzielczości w tempie do 12 kl./s

W trybie zdjęć seryjnych korpus α77 II przewyższa wiele profesjonalnych aparatów. Można nim wykonać serię liczącą do 60 zdjęć JPEG w pełnej rozdzielczości — przy maksymalnej szybkości fotografowania, która wynosi około 12 klatek na sekundę (w trybie priorytetu zdjęć seryjnych).

24,3-megapikselowy przetwornik obrazu Exmor™ CMOS o podwyższonej czułości

Sony jest światowym liderem w technologii przetworników obrazu, a zastosowana w modelu α77 II matryca Exmor™ CMOS o rozdzielczości 24,3 megapiksela wyraźnie to potwierdza. Jej konstruktorzy wyeliminowali odstępy między mikrosoczewkami — podobnie jak wcześniej w aparatach α7R i α6000. Dzięki szeregowi innowacyjnych rozwiązań przetwornik jest o 20% bardziej czuły od swojego poprzednika, przy niezmienionej rozdzielczości. Do jego atutów, poza nieskazitelnymi szczegółami w obrazie, należy również znakomite działanie w słabym świetle i szeroki zakres czułości ISO: od 100 do 25 600.

Uzupełnienie zaawansowanego przetwornika obrazu o wysokiej rozdzielczości stanowi nowoczesny procesor BIONZ X — taki sam jak w korpusach α7 i α7R. Nowy procesor, zoptymalizowany do współpracy z aparatem α77 II, jest mniej więcej trzy razy szybszy od poprzedniego rozwiązania, a dzięki technologiom reprodukcji szczegółów, kompensacji dyfrakcji i strefowej redukcji szumów zapewnia nieprzeciętną rozdzielczość obrazu fotograficznego i filmowego z bogatymi kolorami i fakturami.

9

Wizjer OLED Tru-Finder i regulowany w 3 punktach uchylny wyświetlacz LCD

Komponowanie ujęć i sprawdzanie ostrości umożliwia jasny, czytelny wizjer XGA OLED Tru-Finder™ o rozdzielczości 2 360 000 punktów. Trzykrotnie większy zakres tonalny i wysoka rozdzielczość pozwalają dokładnie sprawdzić, jak zmienia się obraz w wyniku korekt ostrości, ekspozycji i innych ustawień — jeszcze przed wyzwoleniem migawki. Dla maksymalnej wygody i dokładności komponowania ujęć wizjer odznacza się teraz nie tylko szerokim kątem widzenia obrazu i dużą odległością od oka, lecz także rozszerzonym zakresem regulacji jasności i możliwością nastawienia temperatury barwowej.

Do szczegółowego podglądu obrazu można również użyć 3-calowego (7,5 cm) wyświetlacza Xtra Fine LCD, zapożyczonego z modelu α99. Trzypunktowa regulacja jego położenia pozwala z łatwością wykonywać zdjęcia znad samej ziemi lub znad głowy, w układzie pionowym albo poziomym, z ręki lub ze statywu. Unikatowa technologia Sony znacznie poprawia widoczność obrazu na ekranie, nawet podczas zdjęć w pełnym słońcu.

Pełna kontrola i dodatkowe możliwości personalizacji

Z przodu i z tyłu uchwytu znajdują się udoskonalone w stosunku do poprzedniego modelu pokrętła sterujące, które służą do intuicyjnego wybierania ustawień bez odrywania oka od wizjera. Znacznie wzrosły możliwości personalizacji: obecnie do 11 przycisków można łącznie przypisać 51 funkcji.

W pamięci urządzenia można zapisać trzy zestawy ustawień, a następnie błyskawicznie przywrócić je za pomocą pokrętła trybu pracy. Dodatkowo, pokrętło trybu ekspozycji jest teraz wyposażone w blokadę zapobiegającą przypadkowej zmianie trybu: rozwiązanie zapożyczone z modelu a99.

Wytrzymałość umożliwiająca użycie w każdych warunkach

Z myślą o entuzjastach poszukujących idealnych ujęć obudowa korpusu α77 II jest wykonana z lekkiego, ale wytrzymałego stopu magnezu. Trzymanie i obsługę aparatu ułatwia duży, profilowany uchwyt. Najważniejsze przyciski i elementy sterujące zaopatrzono w uszczelnienia, które chronią wnętrze urządzenia przed pyłem i wilgocią. W sąsiedztwie wszystkich otworów, w tym złączy i gniazd na karty pamięci, zastosowano dwie warstwy zabezpieczające. Duża trwałość będzie również zasługą zespołu migawki obliczonego na 150 000 cykli pracy.

3

Profesjonalny standard nagrywania filmów i ciągłość działania automatyki ostrości

Korpus a77 II umożliwia nagrywanie filmów Full HD 50p i 25p w formacie AVCHD 2.0. Technologia przepuszczalnego lustra zapewnia ciągłość działania automatyki ostrości opartej na detekcji fazy i umożliwia dokładne śledzenie ostrości ruchomych obiektów w trakcie nagrania.

W nowym modelu wprowadzono szereg rozwiązań dla ambitnych filmowców. Należą do nich trzy poziomy śledzenia ostrości, pochodząca ze sprzętu profesjonalnego funkcja wyświetlania wzoru zebry oraz mierniki poziomu dźwięku. Całości dopełnia wyjście „czystego” sygnału HDMI, służące do podglądu obrazu na podłączonym monitorze lub do zapisu obrazu na zewnętrznym urządzeniu nagrywającym.

Nawiązywanie łączności bezprzewodowej jednym dotknięciem i zdalne sterowanie za pomocą smartfona

Z myślą o łatwym udostępnianiu zdjęć aparat jest wyposażony w Wi-Fi, a łączenie go z produktami Xperia™ i VAIO oraz smartfonami i tabletami z systemem Android i technologią NFC sprowadza się do prostego zetknięcia urządzeń. Jedno dotknięcie wystarcza też do uruchomienia funkcji Smart Remote Control, umożliwiającej użycie telefonu komórkowego do zdalnego wyzwalania migawki.

2

Obiektywy i akcesoria

Oferta Sony obejmuje 32 obiektywy z mocowaniem typu A: szeroki wachlarz narzędzi do twórczej ekspresji, które pokrywają pełny zakres ogniskowych, od szerokiego kąta do teleobiektywu.

Gama tych obiektywów pozwala zrealizować praktycznie każdy zamysł twórczy. Należą do niej zarówno zaawansowane modele z serii G oraz najwyższej jakości szkła ZEISS®, jak i unikatowy model Sony STF (Smooth Trans Focus), pozwalający na wyjątkowo miękkie rozmycie tła. Produkty z serii G są wyposażone w precyzyjne soczewki asferyczne i ze szkła ED (o bardzo małej dyspersji), jak również zaawansowaną powłokę Nano AR i inne technologie optyczne Sony. Połączenie wszystkich tych rozwiązań przekłada się na najwyższą rozdzielczość obrazu i piękny wygląd nieostrych fragmentów.

Obiektywy ZEISS® są natomiast owocem współpracy Sony z firmą ZEISS — dobrze znaną wymagającym fotografom ze swoich innowacyjnych i odkrywczych technologii optycznych. Jej produkty słyną z nieprzeciętnych poziomów kontrastu oraz z wysokiej rozdzielczości obrazu nawet przy samych brzegach kadru.

Wśród rozwiązań zwiększających wygodę pracy warto wymienić sprzedawany oddzielnie uchwyt VG-C77AM, który znacznie ułatwia zdjęcia w układzie pionowym.

Aplikacja α Library

Sony poinformowało także o swojej nowej, przeznaczonej dla użytkowników tabletów aplikacji „α Library". W ramach aplikacji użytkownik uzyskuje dostęp do "α Lens catalog", gdzie znajdują sie informacje o wszystkich obiektywach α oraz porady odnośnie zastosowania poszczególnych obiektywów w różnych typach fotografii. Aplikację można już bezpłatnie pobierać z serwisów App Store i Google Play.

Aparat z wymiennymi obiektywami Sony α77 II można już zamawiać na stronie www.sony.pl, a jego sprzedaż rozpocznie się w Europie od lata 2014 r.

α77 II: dane techniczne

Najważniejsze cechy

ILCA-77M2

Typ

Aparat cyfrowy z wbudowaną lampą błyskową i wymiennymi obiektywami

Współpraca z obiektywami

Obiektywy Sony z mocowaniem A, sprawdzone działanie z obiektywami Minolta i Konica Minolta

Przetwor­nik obrazu

Typ

APS-C (23,5 x 15,6 mm), Exmor CMOS z filtrami barw podstawowych, rozdzielczość efektywna około 24,3 megapiksela

Liczba pikseli (efektywnie)

Około 24,3 megapiksela

Procesor

Procesor obrazu BIONZ X™

Tryby jakości obrazu

RAW, RAW + JPEG, JPEG Extra Fine, JPEG Fine, JPEG Standard

System nastawia­nia ostrości

Typ

Autofokus z detekcją fazy TTL

Pola ostrości

79 pól (15 pól krzyżowych) z centralnym czujnikiem F2,8

Zakres czułości

-2 EV do 18 EV (przy odpowiedniku ISO 100)

Strefa wyznaczania ostrości

Szeroka, strefa, punktowa z wyborem czujnika, rozszerzana punktowa z wyborem czujnika, śledzenie ostrości (szerokie, strefa, środek, punktowe z wyborem czujnika, rozszerzane punktowe z wyborem czujnika)

Tryby AF

Pojedynczy (AF-S), ciągły (AF-C), automatyczny (AF-A), DMF (bezpośrednia ręczna regulacja ostrości)

Zapis

Szybkość (maksymalna, w przybliżeniu)

Tryb priorytetu zdjęć seryjnych: maksymalnie 12 klatek na sekundę

Zdjęcia seryjne w trybie Hi: maksymalnie 8 klatek na sekundę

Zdjęcia seryjne w trybie Lo: maksymalnie 3 klatki na sekundę

Liczba rejestrowanych klatek* (w przybliże­niu)

[Tryb priorytetu zdjęć seryjnych] Extra fine: 53 obrazy, Fine: 60 obrazów, Standard: 64 obrazy, RAW + JPEG: 25 obrazów, RAW: 26 obrazów
[Zdjęcia seryjne] Extra fine: 56 obrazów, Fine: 75 obrazów, Standard: 93 obrazy, RAW + JPEG: 26 obrazów, RAW: 28 obrazów

Zakres czułości ISO

Fotografie: ISO 100 – 25 600 (co 1/3 EV), (wartości od ISO 50 wzwyż można nastawiać jako rozszerzony zakres ISO)

Automatyczny: ISO 100 – 25 600, możliwość wyboru górnej/dolnej granicy

Film: odpowiednik ISO 100 – 12 800 (co 1/3 EV)

Automatyczny: ISO 100 – 12 800, możliwość wyboru górnej/dolnej granicy

Nagrywanie filmów HD

Format zapisu: AVCHD 2.0 / MP4

Kompresja filmu: AVCHD: MPEG-4 AVC (H.264)

MP4: MPEG-4 AVC/H.264

Wizjer elektroniczny

Wizjer elektroniczny XGA OLED 1,3 cm (0,5") o efektywnej rozdzielczości 2 359 296 punktów, pokrycie 100% kadru, 5 trybów wyświetlania i tryby wyświetlania siatki linii.

Wyświetlacz LCD

7,5 cm (3,0"), panoramiczny TFT z technologią WhiteMagic. Kąt nachylenia: 150° w górę i 180° w dół. Kąt obrotu: 180° zgodnie z ruchem wskazówek zegara i 90° przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.

System ochrony przed kurzem

Powłoka antystatyczna na przetworniku obrazu i mechanizm przemieszczania przetwornika obrazu

Tryby ekspozycji

Automatyczny (inteligentna automatyka/lepsza automatyka), wybór sceny, panorama, priorytet zdjęć seryjnych, film (P/A/S/M) / zaprogramowana automatyka ekspozycji, preselekcja przysłony, preselekcja czasu ekspozycji, ręczny, MR (pamięć ustawień 1/2/3)

System pomiaru ekspozycji

Pomiar z wykorzystaniem 1200 stref

Czas otwarcia migawki

Fotografie: od 1/8000 do 30 s i B;

Filmy: 1/8000 do 1/4 (co 1/3 EV), do 1/60 w trybie AUTO (do 1/30 w trybie automatycznego wydłużania czasu otwarcia migawki)

Bracketing ekspozycji

Ciągły/pojedynczy, z krokiem 1/3 EV, 1/2 EV, 2/3 EV, 1,0 EV, 2,0 EV, 3,0 EV, 3 klatki lub 5 klatek

Nośniki

Memory Stick PRO Duo, Memory Stick PRO-HG Duo, Memory Stick XC-HG Duo, karta pamięci SD, karta pamięci SDHC (zgodna z UHS-I), karta pamięci SDXC (zgodna z UHS-I)

Wymiary (szer. x wys. x gł.)

Około 142,6 mm × 104,2 mm × 80,9 mm

Waga

Około 647 g (sama obudowa)

Około 726 g (z akumulatorem i kartą Memory Stick PRO Duo)

[i] Według stanu w dniu publikacji. Badanie Sony, wśród aparatów cyfrowych z dedykowanymi czujnikami AF opartymi na detekcji fazy AF.
[ii] Liczba wykorzystywanych pól AF zależy od obiektywu i trybu fotografowania.
[iii] Jakość obrazu „FINE”, rozmiar „L”.
[iv] Rozdzielczość efektywna, w przybliżeniu