sobota, 25 maj 2024
– mały aparat o dużej mocy

omd080Szybszy, ostrzejszy: odporny na kurz i zachlapania Olympus OM-D ze zmieniającą reguły gry stabilizacją obrazu, elektronicznym celownikiem i nowym ekscytującym obiektywem!…

– mały aparat o dużej mocy

Szybszy, ostrzejszy: odporny na kurz i zachlapania Olympus OM-D ze zmieniającą reguły gry stabilizacją obrazu, elektronicznym celownikiem i nowym ekscytującym obiektywem !

omd150

Olympus czerpiąc z 40- letniego dziedzictwa serii OM wprowadza całkiem nową generację w postaci aparatu OM-D, modelu charakteryzującego się pierwszym na świecie systemem 5-osiowej stabilizacji obrazu (IS), która eliminuje efekty poruszenia obrazu przy fotografowaniu i filmowaniu. Użytkownik może w pełni docenić efekty tej redukcji patrząc przez celownik, korzystając przy tym z najszybszego auto-focusa wśród wszelkich aparatów z wymiennymi obiektywami (włączając w to cyfrowe lustrzanki). Nowy auto-focus stanowi udoskonaloną wersję systemu FAST AF (Frequency Acceleration Sensor Technology)  stosowanego także w popularnej serii PEN. Innowacyjny 16.1 megapikselowy wysokiej rozdzielczości sensor Live MOS współpracuje z wydajnym procesorem obrazu TruePic VI, by zapewnić wyjątkową szczegółowość odwzorowania oraz wysoką czułość. Wysokiej rozdzielczości – 1,44 miliona punktów – elektroniczny celownik poprzez inteligentne rozwiązania pozwala użytkownikom na sprawdzanie manualnych ustawień jasności i tonacji kolorystycznej a  nowy interfejs ułatwia podgląd i ocenę rejestrowanych ujęć. Ten szybszy, ostrzejszy i bardziej inteligentny aparat wyróżnia się też atrakcyjną forma i trwałym, odpornym na kurz i zachlapania korpusem wykonanym ze stopu magnezu, który sprawia, że aparat OM-D można wszędzie zabierać ze sobą. Nowe akcesoria takie jak opcjonalny uchwyt zasilający HDL-6, adapter mocowania MMF-3 dla obiektywów Cztery Trzecie oraz elektroniczna lampa błyskowa FL-600R wzbogacają wszechstronność aparatu, zaś dwa nowe obiektywy – M.ZUIKO DIGITAL ED 75mm f/1,8 oraz M.ZUIKO DIGITAL ED 60 mm f/2,8 makro – rozszerzą kreatywne zastosowania nowego sprzętu.  
Aparat OM-D (E-M5) będzie dostępny w srebrnej oraz czarnej wersji. Korpus OM-D pojawi się w sprzedaży począwszy od kwietnia 2012 r.


Prędkość

Doświadczeni użytkownicy aparatów fotograficznych docenią osiągnięcia w zakresie szybkości działania aparatu, zwłaszcza, że OM-D dysponuje systemem FAST AF (Frequency Acceleration Sensor Technology), który bił rekordy szybkości już w modelu PEN E-P3, sczytując sensor Live MOS z prędkością 120 kadrów na sekundę. Poprawie uległa także prędkość komunikacji związanej ze sterowaniem obiektywu, zaś zastosowany system MSC (Movie & Still Compatible) wpływa zarówno na prędkość działania AF, jak i redukcję szumów towarzyszących ustawianiu ostrości. W przypadku zdjęć seryjnych aparat może rejestrować aż 9 kadrów na sekundę, i nawet przy ustawianiu ostrości dla każdego kadru można uzyskać maksymalną prędkość na poziomie 4,2 kadru na sekundę. Użytkownicy z pewnością docenią także zauważalną redukcję czasu po jakim obraz Live View pojawia się na ekranie po zwolnieniu migawki. Uzyskano to stosując w architekturze procesora TruePic VI niezależne rdzenie przetwarzania obrazu dla zarejestrowanych obrazów oraz obrazu Live View, dzięki czemu przekazywanie obrazu na monitor aparatu lub do elektronicznego celownika nie zależy już od ukończenia zapisu wykonywanego zdjęcia.

Najdoskonalsza jakość obrazu i reprodukcja kolorów, plus wzbogacone Filtry Artystyczne
Nowy sensor High-Speed Live MOS Sensor aparatu OM-D dysponuje liczba 16.1 megapikseli i we współpracy z procesorem obrazu TruePic VI oferuje doskonałe możliwości w zakresie redukcji szumów, a zdjęcia mogą być wykonywane nawet przy czułości ISO 25600. Dzięki zaś rozszerzonemu zakresowi dynamicznemu fotografujący zyskuje także bardziej wiarygodne odwzorowanie w szerszym zakresie jasnych tonacji. Technologia przetwarzania drobnych szczegółów (Fine Detail Processing), jaka po raz pierwszy pojawiła się w aparacie E-5, eliminuje morę i pseudo kolory, zaś technologia Real-Colour wykorzystywana jest do reprodukcji trudnych wcześniej do odwzorowania barw takich jak np. szmaragdowa zieleń.
OM-D oferuje nowy filtr artystyczny “Grafika Key Line”, który wzbogaca linie krawędzi i sprawia, że zdjęcia wyglądają bardziej jak ilustracje; dodajmy, że dostępne są dwie odmiany tego filtra zapewniające różną siłę efektu. Funkcja Bracketing dla filtrów artystycznych pozwala użytkownikowi na stworzenie serii obrazów z różnymi filtrami artystycznymi przy robieniu jednego zdjęcia – a wszystkie wprowadzone funkcje inspirują użytkownika do eksperymentowania i zachęcają do kreatywnego korzystania z aparatu.

Jakość celownika

Zintegrowany elektroniczny celownik o wysokiej rozdzielczości 1,44 miliona pikseli to pierwsze tego typu rozwiązanie w aparacie Olympus z wymiennymi obiektywami i z pewnością jest to mocny punkt tego modelu. Celownik zapewnia 100% pokrycie pola kadru przy maksymalnym powiększeniu 1,15x oraz punkcie ocznym wynoszącym 18mm. Zoptymalizowany czas opóźnienia w wyświetlaniu obrazu stanowi niezaprzeczalna zaletę tego celownika, co szczególnie pomaga przy szybkich sportowych zdjęciach akcji, a ponadto, unikalna konstrukcja optyczna, jaką zastosowano zapewnia wyrazisty podgląd obrazu od centrum aż do peryferyjnych części kadru w zasadzie bez winietowania. Zintegrowany w aparacie sensor oka może automatycznie przełączać pomiędzy tylnym monitorem a elektronicznym celownikiem, co stanowi małe, ale jakże wygodne wzbogacenie funkcjonalności. Informacje, łącznie z czasem migawki, są wyświetlane w dolnej części celownika – dzięki czemu użytkownik może skoncentrować się na kadrowaniu ujęć. Elektroniczny celownik, w przeciwieństwie do celownika optycznego, pomaga także w komponowaniu zdjęcia pozwalając sprawdzać użytkownikowi efekty różnych manualnych ustawień oraz filtrów artystycznych. Rozbudowaną obsługę poprzez celownik ułatwia także nowy interfejs, Kreatywnej Kontroli poprzez Celownik elektroniczny (EVF Creative Control), który pozwala na monitorowanie jasnych i ciemnych partii obrazu poprzez nakładanie w celowniku na ujęcie krzywej tonalnej. W podobny sposób, nie odrywając oka od celownika, można regulować balans bieli, powiększenie i proporcje kadru.

5-osiowa stabilizacja obrazu (IS)

Poprzedni mechanizm korygował drgania aparatu zajmując się dwoma rodzajami ruchu obrotowego, kołysaniem na boki oraz odchylaniem do przodu i do tyłu. Jednakże, aparat podlega drganiom wywoływanym przez pięć różnych rodzajów ruchu, a mechanizm nowego systemu stabilizacji efektywnie koryguje także przesuniecie w poziomie, przesuniecie w pionie oraz ruch obrotowy (obracanie). Szczególnie przy fotografowaniu z dużym powiększeniem (zdjęcia makro), użytkownik doceni obecne możliwości redukcji poruszenia zdjęcia. Aparat OM-D jest teraz także przystosowany do fotografowania w ruchu, gdyż system stabilizacji kompensuje szerokie pasmo częstotliwości drgań.

Funkcje filmowania

Wbudowany system stabilizacji aparatu rozwinął się w system stabilizacji  MSC (Kompatybilny z filmowaniem i fotografowaniem), oferując tym samym udoskonaloną stabilizację obrazu filmowego. Użytkownicy, którzy lubią edytować filmy na komputerze osobistym docenią z pewnością, ze filmy Full-HD są zapisywane w formacie MOV (MPEG-4 AVC/H.264). Dostępny jest także tradycyjny format AVI (Motion JPEG). W obydwu trybach nagrywania do zapisu dźwięku wykorzystywany jest linearny format PCM. Wśród kreatywnych opcji , z jakich użytkownicy będą mogli korzystać podczas filmowania warto wspomnieć dwa nowe efekty echa – pojedyncze oraz wielokrotne echo.

Prostota użytkowania i niezawodność

Równolegle z udoskonaleniami w zakresie obsługi aparatu poprzez celownik w aparacie OM-D wprowadzono także 3.0-calowy monitor OLED, który można odchylać w górę o 80° oraz do dołu o 50°, co wydatnie pomaga przy ujęciach od dołu czy od góry. Monitor wykorzystuje specjalny układ 610,000 punktów  i może wyświetlać dane obrazu odpowiadające rozdzielczości VGA. Dodatkowo jest to pojemnościowy ekran dotykowy charakteryzujący się szybkim czasem reakcji i umożliwiający intuicyjną obsługę opuszkami placów takich funkcji jak określanie ostrości czy zganianie migawki. Kolejnym elementem dodanym w trakcie opracowywania aparatu, a ułatwiającym jego obsługę jest funkcja podglądu obrazu podczas fotografowania z czasami B - Live Bulb. Aktualizuje ona mianowicie obraz Live View na monitorze aparatu w określonych odstępach czasowych, gdy wykonujemy zdjęcie z czasem B, czyli długą ekspozycją. Dzięki temu użytkownik może ocenić finalny obraz w czasie ekspozycji, aby stosownie zmienić czas otwarcia migawki.

OM-D, to sprzęt, na którym można w pełni polegać nawet w bardzo trudnych warunkach. Zastosowano w nim cały szereg uszczelnień a całą konstrukcja wyróżnia się odpornością na kurz i zachlapania. Aby ułatwić korzystanie z wymiennych obiektywów Olympus opracował filtr ultradźwiękowy (SSWF - Super-Sonic Wave Filter). Zainstalowany przed sensorem obrazu jest on aktywowany przy włączaniu aparatu, aby poprzez generowanie ultradźwiękowych drgań usuwać jakiekolwiek drobinki, które mogłyby osiąść na powierzchni sensora obrazu.

Obiektywy do wyboru

Aparat OM-D jest kompatybilny ze wszystkimi obiektywami Olympus Mikro Cztery Trzecie, które zostaną wkrótce wzbogacone o dwie kolejne pozycje: obiektyw M.ZUIKO DIGITAL ED 75 mm f/1,8 oraz obiektyw makro  M.ZUIKO DIGITAL ED 60 mm f/2,8. Obiektyw 75 mm charakteryzuje się wysokiej jakości metolową konstrukcją i pozwala na korzystanie z jasnego otworu przysłony sprzedającego się przy zdjęciach portretowych oraz fotografii sportowej w pomieszczeniach. Natomiast odporny na kurz i zachlapania obiektyw 60 mm wyróżnia się współczynnikiem powiększenia 1:1 dla ujęć makro  przy czym najbliższa odległość ustawiania ostrości wynosi zaledwie 0,19 m.

Akcesoria

Uchwyt zasilający HLD-6 ma tak samo jak korpus OM-D konstrukcję odporną na kurz i zachlapania. Ten innowacyjny, składający się z dwóch części uchwyt, może pełnić funkcje uchwytu poziomego dla łatwiejszej obsługi aparatu lub też (po dołączeniu do aparatu jego drugiej części) może być to uchwyt do ujęć w układzie portretowym z dodatkowym spustem migawki. Owa część uchwytu do ujęć w układzie portretowym może mieć dodatkową baterię litowo jonową uzupełniającą tę, która znajduje się w aparacie OM-D, dzięki czemu mamy zapewnioną dłuższą żywotność baterii. Gdy dwie baterie są używane razem aparat może zarejestrować około 650 zdjęć (warunki testowe CIPA). 
Elektroniczna lampa błyskowa FL-600R (Liczba przewodnia 50 przy ISO200 lub 36 przy ISO100), o poprawionym czasie ładowania oraz zwiększonej wszechstronności z możliwością wykorzystania podczas filmowania oraz opcja bezprzewodowej kontroli błysku. Lampa błyskowa wyposażona jest także w źródło światła LED do oświetlenia bliskiego planu filmowego, jak również służące jako oświetlenie wspomagające AF.
MMF-3 – adapter mocowania Cztery Trzecie. Adapter ten został opracowany, aby można było mocować obiektywy Cztery Trzecie do korpusów aparatów Mikro Cztery Trzecie. Adapter MMF-3 charakteryzuje się taka samą odpornością na kurz i zachlapania, co korpus aparatu. Dzięki temu doskonale nadaje się do współpracy z również odpornymi na kurz i zachlapania obiektywami Olympus z Serii  "Pro" oraz "Top Pro".