Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Aktualności 2 m² MODY w Lookout Gallery
niedziela, 16 maja 2021

2 m² MODY w Lookout Gallery
piątek, 10 stycznia 2014 20:22    Drukuj Email

16 stycznia 2014 roku o godz. 19.00 w Lookout Gallery odbędzie się wernisaż wystawy "2 m² Mody", która jest prezentacją osiemnastu artystów tworzących w tym obszarze.

 

 Artyści: Szymon Brodziak, Sebastian Cviq, Kuba Dąbrowski, Przemek Dzienis,

Karol Grygoruk, Iza Grzybowska, Irenka Kalicka, Marcin Kempski, Agnieszka Kulesza & Łukasz Pik, Diana Lelonek & Mateusz Cyrankowski,

Magdalena Ławniczak, Weronika Ławniczak, Adam Pluciński,

Agata Pospieszyńska, Mateusz Stankiewicz, Łukasz Ziętek

 

Wernisaż: 16.01.2014 (czwartek), 19.00

Wystawa trwa: 17.01 - 22.02.2014

Kurator: Paweł Żukowski

 

 Założeniem wystawy 2 m² Mody jest pokazanie tego, co nowe, świeże i aktualne w obszarze młodej polskiej fotografii mody. Składają się na nią prace twórców rzadko goszczących w obiegu galeryjnym, lecz publikujących na łamach wysokonakładowych czasopism kolorowych i realizujących sesje reklamowe, często o zasięgu międzynarodowym. Obok nich pojawia się grupa artystów, którzy wykorzystują język mody do tworzenia osobistych wizualnych narracji oraz konstruowania estetycznych komunikatów. Na wystawie można więc zobaczyć utytułowanych i uznanych już fotografów, a obok nich artystów u progu kariery.

Wystawa 2 m² Mody jest skomponowana z identycznych modułów. Żeby nikogo nie dyskryminować, ani nie faworyzować, każdy z jej uczestników dostał do zagospodarowania tę samą przestrzeń wystawienniczą – prostokąt o wymiarach metr szerokości na dwa metry wysokości. Stąd tytuł wystawy.

Osiemnastu artystów i szesnaście inspiracji wizualnych. Pojawią się więc prace czysto konceptualne, często krytyczne, pojedyncze odbitki ścigające się z malarstwem, krótkie cykle, kolaże, portrety, prace wideo. Zobaczymy też sesje mody, realizowane dla magazynów, ale wyjęte z kontekstu prasowego i umieszczone w przestrzeni galerii. David LaChapelle, jeden z wybitniejszych współcześnie tworzących fotografów, powiedział, że magazyny są jak nowe galerie sztuki, a największym komplementem dla niego jako artysty, jest sytuacja, w której ktoś wyrywa jego zdjęcie z gazety i wiesza je na lodówce.

Niektóre odbitki prezentowane na wystawie powstały na obrzeżach rynku modowego. Są wypadkową testów, prób, ujęć powstałych w trakcie realizacji sesji. To właśnie w takich niedopowiedzianych sytuacjach czai się największy potencjał kreatywny fotografii mody. Kiedy kończy się zlecenie, a zaczyna zabawa między fotografem, stylizacją i modelką/modelem. I te prace znajdą się na wystawie 2 m² Mody.

2m2 Mody Iza Grzybowska

 

2m2 Mody Kuba Da browski

 

2m2 Mody Marcin Kempski

2m2 Mody Przemek Dzienis

 

 

WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE

18.01.2014 (sobota) o godz. 15.00 zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie.

PAWEŁ ŻUKOWSKI (ur. 1979), artysta i kurator. Przed rozpoczęciem studiów wiele lat pracował w pionach fotograficznych wysokonakładowych, kolorowych magazynów. W 2013 roku ukończył wydział fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Porusza się swobodnie w wielu technikach obrazowania, takich jak fotografia, malarstwo czy wideo.

http://www.lookoutgallery.com.pl

 

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież