Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Wystawy Ty. Ja. Rzeczy
czwartek, 15 kwietnia 2021

Ty. Ja. Rzeczy
czwartek, 17 maja 2012 00:00    Drukuj Email
Zobacz większe!Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na wystawę:

Tomasz Szerszeń, z wystawy Ty. Ja. Rzeczy

Ty to młoda kobieta albo młody mężczyzna. Ja to młody mężczyzna albo młoda kobieta. Rzeczy to świat, który ich otacza, o którym marzyli. Rzeczy ich opisują i definiują. Uszczęśliwiają i osaczają. Pozwalają marzyć, ale również te marzenia odbierają. Rzeczy są trzecim elementem w miłosnej grze między Ty i Ja – grze, która toczy się w przestrzeniach nowoczesnych mieszkań, na stronach nowoczesnych pism...

"Ty i ja" to pismo, które ukazywało się w Polsce w latach 1960-72 i lansowało nowoczesny, zachodni styl życia. Pismo, które w czasach głębokiego PRL-u przedrukowywało zdjęcia Avedona i Newtona, Sieffa i Bourdina, prezentowało modowe i wnętrzarskie nowinki prosto z Paryża i Nowego Jorku – pokazywało nowoczesny świat pięknych ludzi i pięknych rzeczy. Rzeczy to powieść Georges'a Pereca z 1965 roku: prawdziwa "historia z lat 60.". To opowieść o młodej kobiecie i młodym mężczyźnie, parze, której marzenia i pragnienia zdeterminowane są przez chęć posiadania coraz większej ilości przedmiotów: pięknych i nowoczesnych, wszechobecnych lecz zazwyczaj niedostępnych. Pozostają one obiektem niemalże seksualnego pragnienia, które niszczy i wypala.
Świat prezentowany w "Ty i ja" był dla większości czytelników niedostępny – był pewną utopią, wizją lepszej, pięknej i nowoczesnej rzeczywistości. Świat prezentowany w Rzeczach był dla ich zachodnich czytelników na wyciągnięcie ręki, często za szybą witryny. Nadmiar, który osacza i prowadzi do nigdy niezaspokojonego pragnienia – nie bez powodu książka Pereca uchodzi za jeden z pierwszych głosów krytykujących społeczeństwo konsumpcyjne i materializm zachodniej kultury. Sen o rzeczach i piekło rzeczy zostały tu więc zderzone ze sobą.

Dziś "Ty i ja" olśniewa swą niezwykle wyrafinowaną szatą graficzną, wspaniałymi zdjęciami polskich fotografów (m.in. Zbigniewa Dłubaka, Eustachego Kossakowskiego, Tadeusza Rolkego) i przedrukami zdjęć słynnych fotografów zagranicznych. Jest lekturą obowiązkową dla miłośników kultury, mody i dizajnu lat 60. Równocześnie jednak nie sposób nie zauważyć jego wybitnie konsumpcyjnego charakteru – niezliczone zdjęcia rzeczy, mieszkań, ubrań, kobiet uprzedmiotowionych w pozach modelek...
Pismo "Ty i ja", Rzeczy Georges'a Pereca i portret Twiggy – ikony lat 60. – autorstwa Richarda Avedona (pochodzący z sesji dla "Vogue'a" z 1967 roku i przedrukowany w "Ty i ja") są więc materiałem, tworzącym tę opowieść. Opowieść skomponowaną m.in. z fragmentów zdjęć fotografów publikujących w "Ty i ja" – często również tych bardzo znanych.


Tomasz Szerszeń
Ty. Ja. Rzeczy
Wernisaż: 25 maja 2012, godzina 19.00
Wystawa otwarta w dniach: 28 maja - 20 czerwca 2012
Gdzie: Galeria FAF, ul. Andersa 13, klatka VII, domofon 112
Wystawa w ramach projektu Żywe Archiwa

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież